Zastosowanie serwonapędów

Serwonapędy są specjalnymi układami wykonawczymi, stosowanymi najczęściej w automatyce, służącymi przede wszystkim do realizowania tzw. ruchów obrotowych w przypadku tych aplikacji, które wymagają pozycjonowania. Serwonapędy przydają się również w wielu innych sytuacjach, jak na przykład podczas podczas precyzyjnego przemieszczania między rozmaitymi położeniami czy też w przypadku sterowania mechanizmami przy niewielkiej prędkości.

Podstawowe zasady działania i budowa serwonapędów

Warto pamiętać, że serwonapęd składa się między innymi z elementów, takich jak: silnik, sterownik oraz enkoder, który występuje jako element sprzężenia zwrotnego. Wysokiej jakości urządzenia tego rodzaju powinny charakteryzować głównie: stosunkowo małe gabaryty, a także sprawna zmiana prędkości obrotów. Sterowanie przy udziale serwomechanizmów odbywa się natomiast na zasadzie przekazywania impulsów, poprzez kontrolę następujących parametrów: prędkość, pozycja, start, zatrzymanie, przyspieszenie, spowolnienie i kilka innych.

Automatyka przemysłowa i wykorzystanie serwonapędów

Serwonapędy stosuje się zazwyczaj w: elektronice, mechanice, a także programowaniu i robotyce. Świetnie sprawdzają się jako wyposażenie maszyn, które przystosowywane są do tego, aby działać coraz sprawniej i szybciej. Współcześnie powstaje całe mnóstwo nowych technologii serwonapędowych, które mają być bardziej wydajne przy zachowaniu małych rozmiarów. Dzięki temu mechanizmy te stają się uniwersalne, stabilne i mają znacznie większą moc.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://induprogress.pl/produkty/technika-napedowa/serwonap%c4%99dy-serii-asda-a2/