Cząber, cynamon i anyż. Czego o nich nie wiemy?

Chociaż przypraw używamy na co dzień, jednak wiele osób nie zna ich wszystkich właściwości. Niewiele osób wie np., że cząber idealnie nadaje się do jajek, cynamon poprawia metabolizm i pomaga schudnąć, a chrzan poprawia apetyt i leczy katar.
Czego jeszcze zazwyczaj nie wiemy o przyprawach?
Oto kilka informacji o wybranych przyprawach, goszczących często na naszym stole.

Cząber

Cząber znany jest także jako „pieprzyk”. Jest pospolitą rośliną,która ma korzenny smak i podobny do znanego nam pieprzu.
Cząber używany jest od starożytności. Obecnie jest mało popularny.Został zastąpiony czubrycą- bułgarską, gotową mieszanką przypraw, w której znajduje się duża ilość cząbru.
Cząbrem jest używany do doprawiania tradycyjnych polskich dań takich jak fasola po bretońsku,kapuśniak,krupnik czy fasolowa.Przyprawa ta doskonale pasuje do przyprawiania roślin strączkowych oraz wędlin i kiełbas.

Jeżeli cząber ma intensywny kolor i zapach podobny do pieprzu, wówczas nadaje się do stosowania w kuchni.
Cząber ma właściwości przeciwzapalne,likwiduje niestrawność i wzdęcia.
Jest stosowany w leczeniu zapalenia przewodu pokarmowego.

Cynamon mielony

Cynamon ma niezwykle bogatą historię.Pierwsze informacje o tej roślinie pojawiły się w 2700 r. p.n.e.
Była ona importowana z Chin przez Egipcjan już 2000 lat p.n.e.
Cynamon otrzymuje się z cynamonowca kamforowego,który rośnie dziko w Chinach i Japonii. Jest to wiecznie zielone drzewo, rosnące na suchych, tropikalnych obszarach.Potrafi osiągnąć wysokość do 10 metrów.
Młode liście cynamonowca są często czerwone, a wszystkie części rośliny wydają charakterystyczną, mocno korzenną woń cynamonu.

Uprawiając cynamonowiec,aby pozyskać korę cynamonową, należy ściąć długie laski i oberwać z nich korę, która, po wysuszeniu, trafia do handlu. Z liści powstaje olejek cynamonowy, który ma gęstą konsystencją i mocny zapach, stosowany w przemyśle kosmetycznym.

W sklepie znajdziemy cynamon tarty lub w postaci „ruloników”.
Cynamon stosuje się do przyprawiania potraw z ryżu, pieczonych jabłek i wina. Niewielkie ilości cynamonu dodaje się do nadawaniu zapachu ryb, mięs, gulaszu i baraniny oraz kompotów, deserów, ciast, piwa i wina grzanego.

cynamon

Anyż gwieździsty
star-anise-1061546__180
Anyż pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Egiptu. Jest to jedna z najstarszych roślin, wykorzystywana w kuchni i w medycynie od czasów starożytnych.
W Polsce anyż pojawił się w Średniowieczu, a jego popularność zapoczątkował Zakon Benedyktynów.
Obecnie anyż używany jest, głównie, w cukiernictwie. Jest, też, składnikiem nalewek i alkoholi.
Gwiazdki anyżu, z uwagi na charakterystyczny, słodkawy smak są dodawane do pieczonych mięs, ryb i warzyw.
Anyżem aromatyzuje się kompoty, likiery i syropy. Jest dodawany do ciast oraz słodkich potraw z ryżu i budyniu.
Anyżem dekoruje się gotowe dania.
Anyż jest używany do leczenia schorzeń układu pokarmowego i oddechowego, takich, jak: astma, suchy kaszel i nieżyt gardła. W tym celu uzyskuje się z anyżu olejek eteryczny, który ma właściwości przeciwbakteryjne i działa wykrztuśnie.
Anyż pomaga, zwalczyć problemy z układem pokarmowym. Pobudza apetyt i reguluje procesy trawienne. Łagodzi też wzdęcia, kolki, niestrawność i nudności.